پنج شنبه, 18 دی 1399 12:57
 • عنوان طرح: برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستاهای شهرستان های اشکذر، بافق و بهاباد سال 1396
 • مجری طرح: شرکت تدبیر و توسعه پرنیان
 • کارفرما: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد
 • موضوع طرح: مسکن، حمل و نقل، عمران شهری و روستایی
 • سال: 1396
 • چکیده طرح:

  مطابق با قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است در راستای برنامه‌ریزی منطقه‌ای و تقویت اقتصاد روستایی و توسعه اقتصاد صادرات‌محور در طول اجرای قانون برنامه هر سال، در پنج‌هزار روستا با توجه به استعدادها و ظرفیت‌های بومی و محیطی و قابلیت محلی- اقتصادی آن منطقه، با مشارکت نیروهای محلی و با بهره‌گیری از تسهیلات بانکی، حمایت‌های دولتی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی آن روستاها را به‌وسیله سازمان استان تهیه کند و به تصویب شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان برساند.

  سازمان موظف است تعداد روستاهای سهمیه استانی را تا سه ماه اول سال اول اجرای قانون برنامه اعلام نماید.

  بر همین اساس سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی استان یزد، برنامه ­ریزی برای توسعه اقتصادی و اشتغال­زایی روستاهای استان را در سال 1396 آغاز کرده است. در همین راستا تلاش شده تا برای هر یک از روستاهای هدف، چند طرح اقتصادی متناسب با مزیت­های روستا تهیه و برای هر طرح، برآورد اولیه ­ای از میزان سرمایه ­گذاری و اشتغال به ­دست آید. بدیهی است که طرح­های تدوین شده پس از تصویب در شورای برنامه­ ریزی استان و پیش از اجرایی شدن نیازمند طرح توجیهی بوده تا سرمایه­ گذاری بر مبنایی دقیق انجام گیرد.

  امید است طرح­ توسعه اقتصادی و اشتغال­زایی روستاها بتواند با تکیه بر مزیت­های نسبی هر روستا، از اتلاف سرمایه­ های مادی و انسانی جلوگیری کرده و برای هریک از روستاهای هدف، اشتغالی پایدار ایجاد و در سایه ­ی آن، جمعیت روستاهای استان را که در سالیان اخیر به دلایل عمده ­ای از جمله بیکاری جوانان به شدت کاهش یافته است به روند رو به رشد و مثبت بازگرداند.

  در پایان از زحمات دهیاران و اعضای شورای روستاهای هدف که در طول انجام طرح، به عنوان همراه و هادی در کنار تیم پژوهشی حضور داشتند صمیمانه سپاسگزاریم و از حمایت­های ریاست محترم سازمان و هم­چنین مدیران و کارشناسان محترم بخش پژوهش سازمان کمال تشکر را داریم.

آدرس: شهر میراث جهانی یزد، بلوار دانشجو، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد، مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان.
تلفن: 4-36241151 (035) داخلی 310 و 255
نشانی رایانامه برای ارسال نقطه نظرات، نیازهای پژوهشی و پژوهش های خاتمه یافته به سازمان: yazdresearch@mporg.ir

همه حقوق مادی و معنوی «سامانه پژوهش های توسعه ای استان یزد» متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد است. هرگونه بازنشر اطلاعات مندرج در این پایگاه با ذکر ماخذ بلامانع است.