مجموعه مطالعات تدوین سند ملی آمایش سرزمین، با بهره‌گیری حداکثری از پتانسیل علمی و کارشناسی دستگاه‌های اجرایی و موسسات پژوهشی کشور، توسط مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان به انجام رسید و در تیرماه سال 1399 در قالب 34 عنوان گزارش و 51 مجلد، تقدیم دبیرخانه شورایعالی آمایش سرزمین (امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور) گردید.

  مجموعه مطالعات انجام شده پس از بررسی طی 13 جلسه به تایید کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین رسید و پس از آن، متن پیش نویس سند ملی طی 15 جلسه در آن کمیسیون بررسی و در نهایت در جلسه شورایعالی آمایش سرزمین مورخ 11‏/12‏/99 به تصویب اعضاء شورا رسید و توسط جناب آقای محمد باقر نوبخت، رئیس محترم ...

  به استناد جزء یک بند الف ماده 26 قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و ماده 32 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، شورایعالی آمایش سرزمین در جلسه مورخ 1399/12/11، سند آمایش استان یزد را در افق 1424 در دو قسمت راهبردی و اجرایی به متن پیوست تصویب نمود. 

  وزارت نیرو در گزارشی مجلد، برنامه ملی سازگاری با کم آبی را برای بهره برداری عمومی به تدوین رسانده و در دسترس قرار داده است. 

  آب و چگونگی مصرف آن در سالیان اخیر به یکی از موضوعات اساسی کشور ایران به طور کلی و استان یزد به طور خاص تبدیل شده است. علیرغم تلاش های زیادی که در حوزه های مختلف صورت گرفته است، شواهد نشان می دهد شهروندان و بویژه کشاورزان، مسئله آب را جدی تلقی نمی کنند و همچنان از شیوه های سنتی برای آبیاری مزارع و زمین های زیرکشت استفاده می کنند. 

  یکی از ابزارهای بهینه سازی مصرف آب، استفاده از ظرفیت های اجتماعی است. از این رو پژوهش حاضر با هدف ارزیابی و ارائه راهکارهای عملیاتی بهره برداری از ظرفیت های اجتماعی استان یزد در راستای مدیریت پایدار منابع آب انجام شده است. 

  پژوهش حاضر از نوع آمیخته اکتشافی است که در مرحله اول به صورت کیفی به روش تحلیل مضمون با تعدادی از مطلعین ...

  تحول معیشت و اقتصاد روستایی به عنوان جزئی از فرآیند توسعه ملی قلمداد می­ گردد و به گمان اکثر متصدیان و کارشناسان توسعه روستایی کلید حل بسیاری از چالش­های توسعه در کشور است.

  برنامه ششم توسعه کشور با اتکا به تجربه ناشی از اقدامات صورت گرفته در زمینه توسعه روستایی، در قالب ماده 27 برنامه، "طرح توسعه اقتصادی و اشتغال­زایی روستایی" را به منظور اشتغال و کارآفرینی به مثابه ایده­ای نو در تحرک بخشی به توسعه روستایی هدف­گذاری کرده است. بر اساس بند الف موضوع این ماده از قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است در راستای برنامه ­ریزی منطقه ­ای و تقویت اقتصاد روستایی و توسعه اقتصاد صادرات محور در طول اجرای قانون برنامه هر سال، در پنج هزار ...

  وزارت نیرو سند سازگاری با کم آبی استان یزد را برای دسترسی عموم مشتمل بر بخش های مختلف منتشر نمود. 

  شاید بتوان از مهمترین و اصلی‌ترین اهداف طرح را، استخراج تقویم آموزشی اثربخش، پایدار، مقرون­به­صرفه و مقیاس­پذیر برای دانش­آموزان و معلمان متناسب با سیستم آموزش و پرورش ایران و ظرفیت­های استان و مهارت­های مورد نیاز در دنیای آینده دانست. همچنین تدوین محتوای آموزشی جدید در راستای کسب مهارت‌های مورد نیاز دنیای امروز از اهدافی است که در طی طرح حاضر دستیابی به آن از اهمیتی بالایی برخوردار می باشد. انتقال کانون توجه گروه‌های ذی‌نفع و ذینفوذ از امرتدریس به امر یادگیری و تعیین و تدقیق وظایف، اختیارات، امکانات و توانمندی‌های گروه‌های ذینفع و ذینفوذ دخیل در امر آموزش از دیگر اهداف طرح می باشد. نهایت طرح حاضر به دنبال دستیابی به سطح آموزش کیفی و کاربردی در ضمن ...

  سند توسعه ورزش استان یزد در افق 1420 مستخرج از 1700 نفر ساعت جلسات تخصصی ستادی و راهبردی، 400 نفر ساعت کار مطالعاتی (مطالعه و بررسی 77 سند بالادستی)، بیش از 3000 نفر ساعت ظرفیت ها و پراکندگی امکانات ورزشی استان و کار اجرایی در دبیرخانه سند و... در مدت 18 ماه تدوین شده و در مراسمی با حضور وزیر ورزش و جوانان در استان رونمایی شده است. 

  بهبود زندگی مردم، در چارچوب فرایند توسعه، یکی از اصلی­ترین دغدغه ­هاي دولت­هاي امروزي به شمار می ­رود. کشورهاي مختلف می­ کوشند با افزایش شتاب فرایند توسعه، علاوه بر بهبود سطح رفاه جامعه جایگاه و نقش خود را در معادلات جهانی ارتقاء دهند. دستیابی به چنین هدف­ هایی مستلزم ایجاد بسترهاي مناسب است که زیرساخت­هاي فیزیکی، از آن جمله به شمار می­روند.

  به عبارت دیگر، رشد و توسعه اقتصادي کشورها در گرو اجراي پروژه­ هاي مختلف زیرساختی و خدماتی بوده و افزایش کارایی و تأمین ارائه خدمات از جمله اهداف اصلی آن­ها به شمار می­ رود. با توجه به اینکه نیازهاي کشورها خصوصاً کشورهاي در حال توسعه در زمینه ایجاد و توسعه زیرساخت­ها بسیار بالا می­ ...

صفحه1 از8

جستجو در پژوهش ها

  • .
  • اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد
  • اداره کل ورزش و جوانان استان یزد
  • استانداری یزد
  • دانشگاه یزد
  • دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد
  • سازمان برنامه و بودجه استان یزد
  • سازمان برنامه و بودجه کشور
  • سازمان جهاد کشاورزی استان یزد
  • سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد
  • سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد
  • سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی استان یزد
  • شرکت سهامی آب منطقه ای یزد
  • شرکت چیستا پژوهش ایساتیس
  • فرمانداری شهرستان
  • معاونت برنامه ريزي استانداري يزد
  • معاونت برنامه ریزی استانداری یزد
  • معاونت برنامه ‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری (معاونت برنامه ریزی استانداری)
  • وزارت نیرو
  Close 
آدرس: شهر میراث جهانی یزد، بلوار دانشجو، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد، مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان.
تلفن: 4-36241151 (035) داخلی 310 و 255
نشانی رایانامه برای ارسال نقطه نظرات، نیازهای پژوهشی و پژوهش های خاتمه یافته به سازمان: yazdresearch@mporg.ir

همه حقوق مادی و معنوی «سامانه پژوهش های توسعه ای استان یزد» متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد است. هرگونه بازنشر اطلاعات مندرج در این پایگاه با ذکر ماخذ بلامانع است.

طراحی و پشتیبانی فنی:سیدمحمدهاشم حکیمی

Please publish modules in offcanvas position.

اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید، اینجا را کلیک کنید.

ورود به حساب کاربری