مجموعه مطالعات تدوین سند ملی آمایش سرزمین، با بهره‌گیری حداکثری از پتانسیل علمی و کارشناسی دستگاه‌های اجرایی و موسسات پژوهشی کشور، توسط مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان به انجام رسید و در تیرماه سال 1399 در قالب 34 عنوان گزارش و 51 مجلد، تقدیم دبیرخانه شورایعالی آمایش سرزمین (امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور) گردید.

  مجموعه مطالعات انجام شده پس از بررسی طی 13 جلسه به تایید کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین رسید و پس از آن، متن پیش نویس سند ملی طی 15 جلسه در آن کمیسیون بررسی و در نهایت در جلسه شورایعالی آمایش سرزمین مورخ 11‏/12‏/99 به تصویب اعضاء شورا رسید و توسط جناب آقای محمد باقر نوبخت، رئیس محترم ...

  به استناد جزء یک بند الف ماده 26 قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و ماده 32 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، شورایعالی آمایش سرزمین در جلسه مورخ 1399/12/11، سند آمایش استان یزد را در افق 1424 در دو قسمت راهبردی و اجرایی به متن پیوست تصویب نمود. 

  آب و چگونگی مصرف آن در سالیان اخیر به یکی از موضوعات اساسی کشور ایران به طور کلی و استان یزد به طور خاص تبدیل شده است. علیرغم تلاش های زیادی که در حوزه های مختلف صورت گرفته است، شواهد نشان می دهد شهروندان و بویژه کشاورزان، مسئله آب را جدی تلقی نمی کنند و همچنان از شیوه های سنتی برای آبیاری مزارع و زمین های زیرکشت استفاده می کنند. 

  یکی از ابزارهای بهینه سازی مصرف آب، استفاده از ظرفیت های اجتماعی است. از این رو پژوهش حاضر با هدف ارزیابی و ارائه راهکارهای عملیاتی بهره برداری از ظرفیت های اجتماعی استان یزد در راستای مدیریت پایدار منابع آب انجام شده است. 

  پژوهش حاضر از نوع آمیخته اکتشافی است که در مرحله اول به صورت کیفی به روش تحلیل مضمون با تعدادی از مطلعین ...

  شاید بتوان از مهمترین و اصلی‌ترین اهداف طرح را، استخراج تقویم آموزشی اثربخش، پایدار، مقرون­به­صرفه و مقیاس­پذیر برای دانش­آموزان و معلمان متناسب با سیستم آموزش و پرورش ایران و ظرفیت­های استان و مهارت­های مورد نیاز در دنیای آینده دانست. همچنین تدوین محتوای آموزشی جدید در راستای کسب مهارت‌های مورد نیاز دنیای امروز از اهدافی است که در طی طرح حاضر دستیابی به آن از اهمیتی بالایی برخوردار می باشد. انتقال کانون توجه گروه‌های ذی‌نفع و ذینفوذ از امرتدریس به امر یادگیری و تعیین و تدقیق وظایف، اختیارات، امکانات و توانمندی‌های گروه‌های ذینفع و ذینفوذ دخیل در امر آموزش از دیگر اهداف طرح می باشد. نهایت طرح حاضر به دنبال دستیابی به سطح آموزش کیفی و کاربردی در ضمن ...

  سند توسعه ورزش استان یزد در افق 1420 مستخرج از 1700 نفر ساعت جلسات تخصصی ستادی و راهبردی، 400 نفر ساعت کار مطالعاتی (مطالعه و بررسی 77 سند بالادستی)، بیش از 3000 نفر ساعت ظرفیت ها و پراکندگی امکانات ورزشی استان و کار اجرایی در دبیرخانه سند و... در مدت 18 ماه تدوین شده و در مراسمی با حضور وزیر ورزش و جوانان در استان رونمایی شده است. 

  قرن بیست و یکم، سده بهره‌گیری از فرصت‌های تجاری ارزشمند در بخش خدماتی به ویژه گردشگری است. فعالیت گردشگری امروزه به عنوان یکی از مهم­­ترین و پویاترین فعالیت‎ها در جهان مطرح است. در تمامی عرصه‌ها، چه در سطح جهانی، ملی و منطقه‌ای مورد توجه برنامه‌ریزان دولتی و شرکت‎های خصوصی قرار گرفته است. بسیاری از کشورها به این حقیقت پی برده‌اند که برای بهبود وضعیت زندگی اقتصادی خود باید ابتکار عمل به خرج دهند و در صدد یافتن راه‎های تازه‎ای برآیند. به عبارتی توسعه صنعت گردشگری، به ویژه برای کشورهای در حال توسعه که با معضلاتی همچون میزان بیکاری بالا، محدودیت منابع ارزی و اقتصاد تک محصولی مواجه هستند، از اهمیت فراوانی برخوردار است. آگاهی جوامع از اینکه ...

  پژوهش حاضر که با هدف شناسایی حداکثر تعداد شاخص های قابل استناد، بروز و مرتبط با فعالیت های سازمان ها و دستگاه های اجرایی استان یزد بر اساس آخرین ماموریت ها، قوانین و اسناد بالادستی در سال 1397 و 1398 تدوین شده است فهرست جامع و بازنگری شده از شاخص های ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی مورد اشاره ارائه می نماید. از آنجا که هدف نهایی این طرح ارائه بانک اطلاعاتی غنی از شاخص های ارزیابی عملکرد برای هر یک از دستگاه های اجرایی به تفکیک بوده است، بنابراین با گردآوری، تدوین و بازنگری بالغ بر 7000 شاخص عملکردی طی سال های اخیر، در مجموع 2763 شاخص موضوعی در 201 محور فعالیت متفاوت 77 دستگاه و سازمان اجرایی متفاوت که زیر نظر نهادهای کشوری رهبر انقلاب اسلامی، ریاست جمهوری اسلامی ایران، ...

  مطابق با قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است در راستای برنامه‌ریزی منطقه‌ای و تقویت اقتصاد روستایی و توسعه اقتصاد صادرات‌محور در طول اجرای قانون برنامه هر سال، در پنج‌هزار روستا با توجه به استعدادها و ظرفیت‌های بومی و محیطی و قابلیت محلی- اقتصادی آن منطقه، با مشارکت نیروهای محلی و با بهره‌گیری از تسهیلات بانکی، حمایت‌های دولتی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی آن روستاها را به‌وسیله سازمان استان تهیه کند و به تصویب شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان برساند.

  سازمان موظف است تعداد روستاهای سهمیه استانی را تا سه ماه اول سال اول اجرای قانون برنامه اعلام نماید.

  بر همین اساس سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی استان یزد، برنامه ...

  استفاده از آمار و اطلاعات صحيح، دقيق و بهنگام در زمينه‌هاي گوناگون، به ­عنوان ابزاري اساسي و مطمئن براي شناخت وضع موجود، تهيه برنامه‌هاي آتي و نيز ارزيابي طرح­ هاي اجرا شده از دير باز مورد توجه و تأكيد فراوان  برنامه‌ريزان، پژوهشگران و مسئولان استان قرار داشته ولي در عين حال، كمبود ارقام و آمار قابل اعتماد و يا نبود اقلام آماري در برخي زمينه‌هاي مورد نياز، مشكلي عمده فراراه برنامه‌ريزان و تصميم‌گيران استان بوده ­است.

  جمعيت‌شناسي يا دموگرافي شاخه‌اي از علم آمار است كه همواره به ­عنوان يكي از مولفه ­هاي مهم در برنامه‌ريزي اقتصادي و اجتماعي مي‌باشد. استفاده از اين علم در برنامه‌ريزي­هاي اقتصادي و اجتماعي و افزايش روز‌افزون قلمروهاي كاربردي آن، ...

صفحه1 از7

جستجو در پژوهش ها

  • اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد
  • اداره کل ورزش و جوانان استان یزد
  • استانداری یزد
  • دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد
  • سازمان برنامه و بودجه استان یزد
  • سازمان برنامه و بودجه کشور
  • سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد
  • سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد
  • سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی استان یزد
  • شرکت سهامی آب منطقه ای یزد
  • شرکت چیستا پژوهش ایساتیس
  • فرمانداری شهرستان
  • معاونت برنامه ريزي استانداري يزد
  • معاونت برنامه ریزی استانداری یزد
  • معاونت برنامه ‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری (معاونت برنامه ریزی استانداری)
  Close 
آدرس: شهر میراث جهانی یزد، بلوار دانشجو، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد، مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان.
تلفن: 4-36241151 (035) داخلی 310 و 255
نشانی رایانامه برای ارسال نقطه نظرات، نیازهای پژوهشی و پژوهش های خاتمه یافته به سازمان: yazdresearch@mporg.ir

همه حقوق مادی و معنوی «سامانه پژوهش های توسعه ای استان یزد» متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد است. هرگونه بازنشر اطلاعات مندرج در این پایگاه با ذکر ماخذ بلامانع است.