مفهوم توسعه پایدار در دهه­ های اخیر مورد توجه بسیاری از کشورهای در حال توسعه قرار گرفته است. موضوعات متعددی توسعه پایدار را شامل می­ شود از جمله آموزش عالی، سلامت، اقتصاد، بازرگانی، کشاورزی، صنعت و غیره.

  ارتباط بخش آموزش عالی کشور با مفهوم توسعه پایدار بسیار تنگاتنگ و پیچیده است. اگرچه توجه به بخش سلامت، کشاورزی، محیط زیست، صنعت و غیره نیاز امروز توسعه کشور نیز است، لیکن بدون سرمایه­گذاری و استفاده از فناوری­های نوین بعنوان یکی از مهمترین زیر ساخت­های توسعه پایدار، راه پیش­رو برای توسعه بسیار سخت و صعب العبور خواهد بود.

   

  نگاهی اجمالی به رتبه کشور از نظر نظام آموزش عالی بعنوان تربیت ...

  امروزه دستیابی به رشد و توسعه پایدار، یکی از مباحث عمده کشورها بویژه کشورهای در حال توسعه است. این کشورها به منظور جبران عقب‌ماندگی‌ها، رهایی از فقر سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... برای رسیدن به توسعه‌ای متعادل و همه‌جانبه که بتواند به بهبود وضع زندگی همه‌ی مردم منجر شود، به شناخت صحیح پتانسیل‌ها، توان‌ها و محدودیت‌ها در تمامی زمینه‌ها و مناطق خود نیاز دارند. علاوه بر این، توسعه یک امر نسبی است و هرچقدر مطالبات مردم سطح خردمندانه تری به خود گیرد، می توان امیدوار بود که جامعه در مسیر توسعه در حال گام برداشتن است.

  ایران کشوری در حال توسعه است ولی باید متذکر شد که عبور از این مرحله نیازمند ارتقای توانمندی های استان های کشور ...

  استان یزد همواره مهد پرورش افراد و بزرگانی بوده است که با همت والای خود، در جهت اعتلای نام دیارشان کوشیده و طرح‌ها ی بزرگ و ارزشمندی – در زمینه‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات- را به این دیار هدیه نموده‌اند. 

  بدون شک، توجه به تجربیات و دانش این افراد و مجموعه‌های به یادگار مانده از آنان، بزرگترین و بهترین شیوه‌ی ارج نهادن به آنان و نیز بهترین راهنما برای جوانان و ادامه دهندگان مسیر رشد و تعالی خواهد بود.

  در یک بررسی اجمالی می‌توان دریافت شرکت‌ها، نهادها، انجمن‌ها و سازمان‌های بسیاری در زمان های مختلف در حوزه‌های گوناگون اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و با ایده‌ها و آرمان‌های بزرگ به فعالیت پرداخته ...

  مجموعه مطالعات تدوین سند ملی آمایش سرزمین، با بهره‌گیری حداکثری از پتانسیل علمی و کارشناسی دستگاه‌های اجرایی و موسسات پژوهشی کشور، توسط مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان به انجام رسید و در تیرماه سال 1399 در قالب 34 عنوان گزارش و 51 مجلد، تقدیم دبیرخانه شورایعالی آمایش سرزمین (امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور) گردید.

  مجموعه مطالعات انجام شده پس از بررسی طی 13 جلسه به تایید کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین رسید و پس از آن، متن پیش نویس سند ملی طی 15 جلسه در آن کمیسیون بررسی و در نهایت در جلسه شورایعالی آمایش سرزمین مورخ 11‏/12‏/99 به تصویب اعضاء شورا رسید و توسط جناب آقای محمد باقر نوبخت، رئیس محترم ...

ظرفیت و توان اجرایی کشور طی سال های اخیر بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست ها و برنامه های دولت تدبیر و امید حول محور مقوله اقتصاد مقاومتی متمرکز شده است؛ چراکه سیاست های اقتصاد مقاومتی، مختص شرایط کنونی نیست بلکه یک تدبیر بلندمدت برای اقتصاد کشور و رسیدن به اهداف بلند اقتصادی نظام اسلامی بشمار می رود.

پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، کلیه وزارتخانه ها و دستگاه های ذیربط موظف به تهیه و تدوین برنامه ها بر پایه وظایف محوله در قالب محورهای مرتبط با سیاست های ابلاغی شدند و در نهایت برنامه تهیه شده در قالب اهداف، سیاست ها و عناوین برنامه های اجرایی توسط دستگاه ها اعلام شد و در شورای اقتصاد به تصوب رسید و از سوی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای اجرا به وزارتخانه ها و دستگاه های ذیربط ابلاغ گردید.

با تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور، برنامه های 12 گانه ملی و 60 طرح ذیل آنها در بهمن ماه 1394 با رویکردهای “عدالت بنیانی”، “مردمی بودن”، “دانش بنیانی”، “درون زایی”، “برون گرایی” به تصویب رسید و برای اجرا به سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد. 

استان یزد در راستای عملیاتی نمودن سیاست های 24 گانه اقتصاد مقاومتی و برنامه های ابلاغی دولت تدبیر و امید از همان ابتدا اقدامات و فعالیت هایی را در سطوح مختلف شروع نمود؛ لیکن با نامگذاری سال 95 به «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، موضوع به صورت جدی تر و منسجم تر مورد پیگیری قرار گرفت و ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در استان و شهرستان ها تشکیل گردید و در جریان برگزاری جلسات مختلف، برش استانی برنامه های ملی و همچنین برنامه های ویژه استانی پیشنهاد و در ستاد استان به تصویب رسید.

ستاد پس از موافقت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با برنامه های استان، موضوع پیگیری و نظارت بر اجرای مصوبات را در دستور کار قرار داد و این پیگیری ها و برنامه ها در سالجاری نیز ادامه دارد. خوشبختانه، با تعامل مطلوب میان دست اندرکاران، متولیان بخش غیردولتی، همت و تلاش مردم، بر اساس ارزیابی صورت گرفته توسط دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور، استان یزد توانست در بین 4 استان برتر کشور قرار گیرد.

بی تردید “عزم جدی مسئولان”، “تبدیل سیاست ها به برنامه های زمان بندی شده اجرایی”، “نظارت دقیق”، “رفع موانع حضور فعالان و مردم در عرصه اقتصادی”، و “گفتمان سازی” این امکان را فراهم می سازد تا ثمرات شیرین و ملموس این الگوی بومی و علمی، طی مدت مناسب در زندگی مردم جلوه گر شود.

قطعا حضور مستمر مسئولان دستگاه های اجرایی و نمایندگان بخش خصوصی در جلسات ستاد و نظارت بر حسن اجرای مصوبات، اقدامی اساسی و مهم است که می تواند به پایدار نمودن سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در اقتصاد استان کمک نماید.

در همینجا لازم می دانم از جناب آقای مهندس سید محمد میرمحمدی استاندار محترم به سبب حمایت ها، همراهی ها، رهنمودها و حضور مستمر در جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی قدردانی نمایم و دوام توفیقات ایشان را در سایر مراحل زندگی از خداوند متعال مسئلت نمایم.

گزارش شماره 199 مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه کشور، با عنوان «بررسی تطبیقی برنامه‌ریزی فضایی (آمایش سرزمین) در کشورهای منتخب» از مجموعه مطالعات تدوین سند ملی آمایش سرزمین، تهیه شده در گروه پژوهشی آمایش سرزمین، توسعه و توازن منطقه‌ای مرکز، منتشر شد.

آمایش سرزمین به دنبال چیدمان سه مؤلفه مهم جمعیت، سرمایه و منابع طبیعی برای تحقق مطلوب‌ترین، عادلانه‌ترین و پایدارترین سازمان فضایی در سرزمین است و هر کشور متناسب با ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی، محتوا و مدل‌هایی برای توسعه سرزمینی در چارچوب برنامه‌ریزی فضایی (آمایش سرزمین) اتخاذ می‌کند که بررسی علل و چگونگی شکل‌گیری و تحقق برنامه‌ریزی فضایی در کشورها می‌تواند راهنمای مناسبی برای بهره‌گیری از تجارب گذشته جهت تحقق توسعه فضایی مطلوب باشد. امید است تصویب سند ملی آمایش، مبتنی بر نتایج حاصل از مجموعه مطالعات تدوین سند ملیِ آمایش سرزمین، راهنمای مناسبی برای تمامی ذی‌نفعان بوده و نویدبخش تحقق توسعه پایدار در سرزمین مان ایران باشد.

مرکز پژوهش های توسعه ای و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور با برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی به دنبال فراهم ساختن زمینه لازم برای برخورداری از ظرفیت صاحب‌نظران داخلی و خارجی، برقراری ارتباط علمی با دانشگا‌ه‌ها و مراکز پژوهشی داخلی و خارجی و دریافت دیدگاه‌های متنوع صاحب‌نظران است.

در همین راستا چهلمین نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور با موضوع "تجربیات موفق استانی در پروژه‌های مشارکت عمومی‏- خصوصی" روز چهارشنبه هفدهم دی ماه 1399، با حضور جناب آقای دکتر قاسم رمضان‌پور معاون محترم مجلس و توسعه منطقه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور به عنوان مدیر علمی نشست و جناب آقای امینی رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین، ‌جناب آقای عسکری مشاور معاونت مجلس و توسعه منطقه‌ای، جناب آقای دکتر اکبری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان،‌ سرکار خانم حسن‌پور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان لرستان و جناب آقای دکتر نصرالهی‌زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان، به ایراد سخنرانی پرداختند.

این نشست با حضور همکاران محترم سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها، دستگاه‌های اجرایی و مراکز پژوهشی ذیربط به صورت ویدئو کنفرانس (وبینار) برگزار گردید. خلاصه ای از رئوس مطالب ارائه شده در نشست برای بهره برداری در اختیار علاقمندان قرار می گیرد. 

شاخص توسعه انسانی،‌ به صورت سالانه توسط برنامه توسعه سازمان ملل سنجیده می‌شود؛ گزارش سال 2020‌، بیست و هشتمین شماره از این مجموعه است که توسط سازمان ملل همزمان با رویداد کووید‏-19، وضعیت بحرانی شاخص‌های توسعه و عدم قطعیت موجود، منتشر شده است.

خلاصۀ پیشِ رو در حکم مقدمه ای بر گزارش توسعه انسانی 2020 ملل متحد است که مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری به عنوان همیار پژوهشی سازمان برنامه و بودجه کشور، به زودی متن کامل آن را در قالب کتاب، ترجمه و منتشر خواهد کرد.

این سازمان از دریافت نقطه نظرات و پیشنهادات کارشناسان برای ارتقاء نتایج این گزارش، قدردانی می نماید. 

معاونت برنامه ریزی استانداری یزد در سال 1386، طی مطالعه ای عملکرد شاخص های اختصاصی دستگاه های اجرایی استان یزد را در قالب طرح: نظام جامع ارزیابی عملکرد مورد ارزیابی قرار داد. 

صفحه1 از2

جستجو در سایت

آدرس: شهر میراث جهانی یزد، بلوار دانشجو، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد، مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان.
تلفن: 4-36241151 (035) داخلی 310 و 255
نشانی رایانامه برای ارسال نقطه نظرات، نیازهای پژوهشی و پژوهش های خاتمه یافته به سازمان: yazdresearch@mporg.ir

همه حقوق مادی و معنوی «سامانه پژوهش های توسعه ای استان یزد» متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد است. هرگونه بازنشر اطلاعات مندرج در این پایگاه با ذکر ماخذ بلامانع است.

طراحی و پشتیبانی فنی:سیدمحمدهاشم حکیمی

Please publish modules in offcanvas position.

اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید، اینجا را کلیک کنید.

ورود به حساب کاربری